Najciekawsze sporty ekstremalne cz.1

Jaka jest definicja sportów ekstremalnych ? Sporty ekstremalne to sporty wysokiego ryzyka – powietrzne, wodne, lądowe, uprawiane celem osiągnięcia maksymalnych wrażeń. Za sporty ekstremalne uważa się również udział w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi, np. góry powyżej 5 500 m n.p.m., tereny lodowcowe (z wyłączeniem oznakowanych tras narciarskich) oraz dżungla*.

 1. Wspinaczka bez zabezpieczenia

Miłośnicy adrenaliny wymyślają coraz  bardziej hardcorowe sporty aby móc poczuć skrajne emocje. Na serwisie Metasport.pl pisaliśmy o wspinaczce skałkowej  jej ekstremalną odmianą jest wspinaczka bez zabezpieczenia. Jeżeli myślicie, że bez zabezpieczenia „można” wspinać się tylko i wyłącznie po skałach jesteście w błędzie! Mistrzostwo w dziedzinie wspinaczki bez zabezpieczenia na obiekty budowlane osiągnął Mustang Wanted . 28 letni Ukrainiec nie odczuwa paraliżującego strachu wspinając się na wieżowce, mosty, dźwigi czy mosty. Swoje dokonania publikuje zarówno na FB i YT.

11390061_1142120565802550_687182153432021048_n

zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony na facebook/mustang.wanted.25

Jeżeli wspinaczka skałkowa w pełnym oprzyrządowaniu wydaje Ci się niebezpieczna daj sobie spokój z industrial climbing 😉

2. Ice Cross Downhill

Łyżwiarstwo figurowe na lodzie przy tej dyscyplinie to spacer po łące. Mistrzostwa Świata w Ice Cross  są rozgrywane od 2010 r. Ten sport polega wyłonieniu najszybszego zawodnika który dotrwa do końca wyścigu! Zawodnicy są  ubrani  jak gracze hokeja,  zjeżdżają na łyżwach z prędkość około 70 km/h (!)  w dół lodowej rury która ma niebezpieczne zakręty i wysokie nasypy. Nie lada wyczynem jest samo dojechanie do mety.

PI-Red-Bull-Crashed-Ice-12615.vadapt.620.high.46

zdjęcie z foxsports.com/Balazs Gardi

3. Skialpinizm

Narciarstwo poza szlakiem możemy uznać za sport ekstremalny, zjazdy z ośnieżonych wierzchołków, brodzenie w puchu czy ucieczka przed lawinami na pewno zapewni każdemu śmiałkowi zastrzyk adrenaliny. Okazuj się, że zawsze znajdzie się ktoś  komu ciągle  mało, takim przykładem jest Andrzej Bargiel.  Polak  który  jako jeden z tylko dwóch himalaistów w roku 2015 zdobył główny wierzchołek  Broad Peak i dokonał pierwszego w historii zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika (z głównego wierzchołka do bazy). Zjazd na nartach do bazy zajął mu w sumie trzy godziny.*  Pomyślcie o wyczynie Andrzeja Bargiela kiedy będziecie wjeżdżać orczykiem na przygotowaną  trasę narciarską.

broadpeak2

zdjęcie z portalgorski.pl

4. MotoSurfer

Poznajcie Robbiego Maddisona, australijskiego kaskadera- motocyklistę, utytułowanego zawodnika FMX.  Robbie Maddison  jest jak do tej pory jedynym człowiekiem na ziemi który popłynął na fali na motocrossie ! O wyczynie Australijczyka było głośno latem 2015r. Pozorna sprzeczność nie do pokonania została okiełznana przez motocyklistę. Jego wyczyn zapiera dech w piersiach !

DC_RM_PAPARA_STEPHENS_65R4966

zdjęcie z robbiemaddison.com

Sporty ekstremalne wzbudzają skrajne emocje, adrenalina buzuje, trzymamy kciuki żeby każde wyczyny miały swój happy end!

*źródło Wikipedia

Co w trawie piszczy? Czyli o treningu trochę inaczej…

Fitness

Zainteresowanie sportem z roku na rok jest coraz większe. Na treningi uczęszcza wiele osób, w różnym wieku, niezależnie od wykonywanej pracy, czy płci. Coraz częściej siedzący, statyczny tryb życia wymaga od człowieka trochę więcej ruchu, sportu aniżeli od osób pracujących fizycznie.

Można usłyszeć wiele nazw treningów, ale nie będąc na czasie i stale nie obserwując pojawiających się, coraz to innych, rodzajów aktywności można się pogubić. Im większe zapotrzebowanie społeczeństwa na ruch jest większe to coraz więcej rodzajów specjalizacji indywidualni trenerzy fizyczni mogą zaproponować. Nic więc dziwnego, że większość osób nie wie co to jest ABT czy Fitball. Właśnie w dzisiejszym artykule chcemy poruszyć kilka rodzajów treningów, które stają się coraz popularniejsze, szczególnie w Polsce, a ich nazwy większości z naszych czytelników nic nie mówią. Od dziś będą!

Ogólnie rzecz ujmując, wszystkie rodzaj treningów można podzielić na ich funkcję oraz efekty. Funkcje zazwyczaj są dobierane do konkretnej jednostki, zgodnie z celem i potrzebami danej osoby. Najpopularniejszymi celami, nie ma co ukrywać, do których dążą trenujący to utrata wagi – zbędnych kilogramów, wzmocnienie mięśni oraz ich optymalne rozciągnięcie.

Po wyznaczeniu konkretnego celu, wybiera się daną “dyscyplinę”, która nie tylko powinna się stać narzędziem do jego osiągnięcia, ale również dobrą zabawą. Oczywiście, pod okiem wykwalifikowanego specjalisty wszystko działa niezwykle dobrze i wręcz bezproblemowo. Ze względu na wyznaczone już cele, dobiera się narzędzie do jego osiągnięcia, a mianowicie:

Utrata zbędnych kilogramów

Nie jest prosta i łatwa sprawa, więc potrzeba wymagających aktywności.sport-830429_1280

fat burning – innymi słowy ćwiczenia w rytm muzyki. Głównym celem ćwiczeń jest, jak sama nazwa mówi, spalanie tłuszczu.
Wszystko poprzez muzykę, taniec i ćwiczenia. Zazwyczaj są to ćwiczenia aeroobowe z zastosowanien podstawowych kroków tanecznych i elementów sportowych.

step – są to ćwiczenia wykonywane na regulowanej platformie (tzw. stepie). Trening ten polega głównie na wchodzeniu i schodzeniu ze wspomnianej platformy. To zajęcie, wykonywane pod okiem instruktora i oczywiście z użyciem odpowiedniej techniki, pomoże przede wszystkim zredukować tkankę tłuszczową oraz poprawić kondycję. Jest to połączenie tańca – gotowych, prostych układów choreograficznych oraz muzyki.

abt – proste i skuteczne ćwiczenia na poszczególne partie ciała. Głównym celem jest poprawienie kondycji oraz figury. ABT to skrót z języka angielskiego oznaczający brzuch, uda i pośladki. To właśnie na nich opisywany trening jest najbardziej skupiony.

Rozciągnięcie mięśni

pilates – jest to już całkiem inna forma zajęć od poprzednio opisywanych. Ten trening jest połączeniem  spokojnej gimnastyki, tai-chi, jogi oraz baletu. Wszystko to w rytm bardzo spokojnej i rozluźniającej muzyki. Ćwiczenia wzmacniają, rozciągają i rozluźniają mięśnie. Synchronizowany przy tym jest również oddech.

stretching – Polega na uelastyczniu mięśni i stawów oraz dotlenieniu organizmu. Poprawia ukrwienie układu motorycznego oraz jego ogólnego rozruszania. Jest on niezwykle ważny w procesie rehabilitacji . Stosowany w formie rozgrzewki przed aktywnością fizyczną jak i po.

 Wzmocnienie mięśni

fitball – są to nic innego jak ćwiczenia z piłką. Głównym celem jest poprawienie sylwetki oraz poprawienie koordynacji. Jest to połączenie fitnessu oraz piłki. active-19413_1280
Charakter tego treningu jest nieporównywalny z innymi. Nie tylko modeluje ciało, ale rówież poprawia humor!

body sculpting – znany również jako “BS”. Trening zorientowany przede wszystkim na wzmocnienie mięśni oraz poprawę rzeźby mięśni. Ćwiczenia są prowadzona zarówno z jak i bez dodatkowych sprzętów. Najważniejszym czynnikiem jest dokładne i systematyczne powtarzanie statycznych ćwiczeń.

ABS – zestaw zarówno na wzmocnienie, jak i ukształtowanie mięśni brzucha. Tylko i wyłącznie brzucha. Nazwa pochodzi i jest skrótem, jak domyślacie się, z języka angielskiego – abdominal muscle. Usłyszysz kiedyś, że ktoś ćwiczy abs, to już będziesz wiedzieć, że chodzi o brzuch.

aeroboxing –  kolejnym i zarazem ostatnim opisywanym dziś rodzajem treningu jest właśnie aeroboxing. Najzwyczajniej w świecie jest to połączenie zajęć fitness, kickboxingu i boksu. Nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również kształuje sylwetkę. Jest to całkowicie bezkontaktowa forma zajęć, więc nie ma mowy o żadnej walce. Trening ten należy do bardzo wymagających i intensywnych aktywności fizycznych.

Nie należy jednak zapominać, że opisane rodzaje treningów to tylko kilka z wielu o których można aktualnie usłyszeć lub przeczytać. Dopasowane do celów, z odpowiednią dietą i pod okiem specjalisty, mogą zdziałać cuda. Szczególnie jeżeli chodzi o zrzucenie kilku kilogramów.

Przygotowanie do treningu to podstawa

indywidualny-trening-fizyczny

Coraz więcej ludzi uprawia sport, ten fakt niezmiernie cieszy. Należy jednak zauważyć, że aktualne czasy temu nie sprzyjają — musimy więcej pracować (najczęściej siedząc), liczba obowiązków ciągle się zwiększa, zwyczajnie wolnego czasu jest coraz mniej. Pomimo wszystko odsetek ludzi trenujących którąś z dyscyplin sportu, rok za rokiem, zwiększa się. Jest to jak najbardziej godne pochwały.

Z każdej strony jesteśmy atakowani informacjami o chorobach cywilizacyjnych spowodowanych małą ilością aktywności fizycznej — nadwaga, nadciśnienie tętnicze, bóle kręgosłupa, można właściwie wymieniać w nieskończoność. Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem na te schorzenia jest ruch. Indywidualny trening fizyczny może im przeciwdziałać, choć powinien być odpowiednio dopasowany do każdej jednostki — nie można o tym zapomnieć. Dodając do tego dobrze zbilansowaną, odpowiednią dietę oraz odpoczynek, nie będzie potrzeby martwić się o choroby związane z brakiem aktywności i prowadzeniem niezdrowego trybu życia.

 Jak odpowiednio przygotować organizm do treningu?

Jedną z podstawowych kwestii, którą każdy powinien wziąć pod uwagę jest prawidłowe przygotowanie do treningów. Organizm człowieka musi zostać przygotowany do właściwego wysiłku, który tak naprawdę jest bardzo wymagający. Dla większości osób wizja szybkich efektów powoduje bardzo dużo motywacji, w szczególności na samym początku przygody z treningiem. Nie należy rzucać się od samego początku na bardzo intensywne treningi, które mogą spowodować liczne kontuzje — np. nadciągnięcia czy zerwania mięśni, nie zapominając o problemach układu oddechowego, czy też krążeniowego. To właśnie serce i płuca początkowo poddawane są ogromnym obciążeniom i warto o nie zadbać.

Podstawowym rozwiązaniem na wyżej opisywany problem jest tzw. faza wstępna treningu, nazywana również adaptacyjną lub początkową. Jest ona niezmiernie ważna, aby organizm został przygotowany do intensywnego wysiłku. Ma ono za zadanie wzmocnienie mięśni, ścięgien, układu krążeniowo-oddechowego. Przy rozpoczęciu treningów organizm człowieka zostaje poddany ogromnym wysiłkom i dlatego tak ważne jest, aby przygotować się, stopniowo zwiększać intensywność treningów. W innym przypadku możliwość wystąpienia kontuzji zwiększa się kilkukrotnie lub nawet kilkunastokrotnie.

 indywidualny-trening-fizyczny-2

Jak powinna wyglądać wstępna faza treningu?

Faza wstępna (inaczej adaptacyjna) cechuje się przede wszystkim stopniowym zwiększaniem intensywności treningów. Jest to zwyczajne wyćwiczenie organizmu, przyzwyczajenie do wysiłku, krok po kroku, dzień po dniu. Uwzględniana jest zarówno ilość treningów, ich intensywność, jak i dobór konkretnych ćwiczeń. Należy pamiętać, że po każdym przestoju, czy chociażby krótkiej przerwie w podejmowaniu większego wysiłku fizycznego należy rozpoczynać trening częścią adaptacyjną. Jest to wymóg, który może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. W najlepszych wypadkach występować mogą bóle mięśni, które uniemożliwią przez kilka dni kontynuowanie wysiłku. Nie będziemy wspominać już o naderwaniach czy zerwaniach mięśni lub ścięgien.

Bardzo ważnym elementem opisywanego przygotowania do treningu właściwego, jest pobudzenie wszystkich partii ciała, wszystkich mięśni i ich rozciągnięcie. Nie należy zapominać również o równowadze. Jednym z najlepszych form takiego właśnie wzmocnienia organizmu jest trening z kettlebell, który opisywaliśmy na naszym blogu już wcześniej (możesz przeczytać tutaj).

Tylko całkowicie indywidualny trening fizyczny (wraz z fazą początkową), dieta oraz odpoczynek mogą doprowadzić do ustalonego na samym początku głównego celu treningowego. Ominięcie któregokolwiek aspektu może doprowadzić do dużych problemów zdrowotnych, a co za tym idzie, braku motywacji i chęci do dalszych treningów. Osoby, które były tymczasowo lub całkowicie wykluczone ze wzmożonej aktywności fizycznej (np. z powodu choroby, kontuzji, etc.) nie powinny zapominać o odpowiednim przygotowaniu do wysiłku, w czym może pomóc faza adaptacyjna.

Rozterki biegacza

belly-2354_640

Każdy kto rozpoczął przygodę z bieganiem lub jakimkolwiek innym sportem, po jakimś czasie pragnie nieco zgłębić swoją wiedzę związaną z tym tematem. Śledzi na bieżąco najnowsze doniesienia o tym jak jeszcze skuteczniej dbać o swoje zdrowie. Jak ćwiczyć, jaka pora dnia jest najlepsza, na czym się skupiać a czego unikać. W sporcie jakim jest bieganie istnieje wiele takich kwestii. Jedną z nich jest problem ubioru. Czytaj dalej Rozterki biegacza

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

Dance Aerobic

Jak biegać – jak rozpocząć bieganie? Dzisiaj bieganie to prawie narodowy sport Polaków. Biorąc pod uwagę fakt, że społeczeństwa w krajach wysokorozwiniętych mają duży problem z utrzymaniem prawidłowej wagi, widok ludzi uprawiających aktywność fizyczną, niezmiernie cieszy. Bieganie to sport, który nie wymaga od nas zbyt dużych nakładów finansowych, wystarczy trochę motywacji, wygodne buty i odrobina czasu. Kiedy chcesz szybko zrzucić parę zbędnych kilogramów, bieganie jest jednym z lepszych sposobów. To ile spalisz kalorii podczas joggingu, zależy od wielu czynników takich jak: masa ciała, prędkość biegu oraz czas poświęcony na ćwiczenia, jednak ogólnie szacuje się, że godzina spokojnego biegania pozwala spalić od 400 do 700 kalorii. Jeżeli nigdy regularnie nie ćwiczyłeś, żeby zacząć musisz przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Formę należy kształtować powoli i systematycznie. Dzięki temu nie zniechęcisz się od razu i nie odczujesz dużego dyskomfortu spowodowanego bólem przepracowanych mięśni. Czytaj dalej Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

Siedzący tryb życia – jak sobie z nim radzić?

indywidualny trening fizyczny
Żyjemy w czasach, w których mamy zdecydowanie mniej czasu na odpoczynek, gonimy coraz bardziej, bez względu na samopoczucie czy stan zdrowia. Codzienna praca, dodatkowe zajęcia oraz ponad planowe obowiązki nie pozwalają się zrelaksować, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jednym z najbardziej poważnych skutków jest siedzący tryb życia. Oczywiście nie byłoby w tym nic złego, gdyby równowaga pomiędzy aktywnością fizyczną a statyczną czy też dynamiczną pracą została zachowana.

Nic z tych rzeczy, natłok codziennych obowiązków, brak czasu na właściwe funkcjonowanie sprzyja tworzeniu się oraz pogłębianiu coraz większej ilości zarówno niewielkich, ale znacznie uprzykrzających życie, dolegliwości jak i poważnych chorób.

Skutki siedzącego trybu życia:

 • nadwaga oraz w konsekwencji nadciśnienie tętnicze
 • skrzywienia kręgosłupa
 • zaparcia
 • cukrzyca
 • żylaki (najczęściej niestety występujące u kobiet)

Najszybciej i najczęściej pojawiającym się problemem są bóle i skrzywienia kręgosłupa. Poprzez statyczne obciążenie (np. praca za biurkiem) odczuwalne mogą być zarówno bóle w odcinku szyjnym, piekący ból, a także coraz częściej występujące bóle głowy.

Jak sobie z tym radzić?

Jednym z podstawowych czynników zmniejszających następstwa “życia za biurkiem” jest prawidłowa pozycja ciała podczas pracy. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

 1. Siedź wyprostowany! Staraj się nie garbić oraz nie przyjmować nienaturalnych i skrzywionych pozycji ciała
 2. Klawiatura oraz monitor powinny znajdować się na wprost Ciebie (idealnie przed Tobą), tak, aby nie wmuszać skrętu szyi,
 3. Wyreguluj odpowiednio krzesło, nie może być ani za niskie ani za wysokie.

Przeciwdziałanie

Jednak zachowanie prawidłowej pozycji ciała podczas pracy to nie wszystko. Musisz również rekompensować organizmowi codzienne braki w aktywności. Praca siedząca, najczęściej przez 8 godzin dziennie, wymaga także przynajmniej niewielkiego wysiłku fizycznego w trakcie, bądź po pracy. Jeżeli masz możliwość porozciągać się i poruszać w trakcie pracy – plus dla Ciebie! Zwracaj uwagę nawet na najmniejszą możliwą aktywność, nie unikaj ruchu, a zamiast windy wybieraj schody!

Po pracy każdy ruch jest wskazany, minimum 20-30 minut dziennie. Pamiętaj, że indywidualny trening fizyczny może być świetnym rozwiązaniem! Bieganie, jogging jak i najprostsze aktywności, takie jak np. grabienie liści działają na Twoją korzyść!

Efekty codziennego biegania

bieganie codziennie efekty

Powszechnie wiadomo, że każda aktywność fizyczna korzystnie wpływa na organizm człowieka. Dziś chcielibyśmy przybliżyć korzyści wynikające z codziennego biegania. Do pozytywnych rezultatów należy m.in. poprawa kondycji, polepszenie samopoczucia, czy utrata kilku zbędnych kilogramów. Jak przy każdym sporcie, ważne jest, aby ćwiczenia, czy całe zestawy ćwiczeń były wykonywane prawidłowo oraz regularnie.

Pozytywne efekty codziennego biegania:

Energia – wiele osób, które regularnie trenują bieganie potwierdza, że jednym z podstawowych benefitów opisywanej aktywności fizycznej jest dodatkowa energia, którą ma się każdego dnia.

Odchudzanie – oczywiście wzmożona aktywność sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, szczególnie, jeżeli jest intensywnie wykonywana przez minimum 20 minut, tak jak w przypadku opisywanego biegania.

Choroby – bieganie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób, np. należących do grupy naczyniowo-sercowych (nadciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu itp.) oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, nowotwory, nerwicę.

Sylwetka – bez najmniejszych wątpliwości, sport ten ma niezwykły wpływ na sylwetkę, ujędrnia i kształtuje, nie tylko nogi, ale również brzuch i pośladki

Wytrzymałość – z każdym przebiegniętym kilometrem wzmacniana jest wydolność organizmu. Przejście kilku pięter bez windy oraz dłuższego dystansu podczas weekendowego wypadu nie będzie już problemem.

Koszt – dodatkowa zaleta tego sportu to minimalny koszt. Potrzebny jest jedynie wygodny strój dopasowany do pogody i pory roku oraz wygodne sportowe buty. Biegać może każdy, niezależnie od wieku, płci, czy też miejsca zamieszkania (miasto czy wieś, kraj)

bieganie codziennie efekty
Ważne jest odpowiednie przygotowanie!

Najważniejsze jest przygotowanie, które pozwoli wzbijać się na coraz wyższe poziomy możliwości. Początkowo będzie na pewno bardzo trudno, szczególnie dla osób, które nie biegały wcześniej i nie uprawiały również żadnego sportu. Małe kroki pomagają we wszystkim, małe dystanse możliwe do pokonania dają dodatkową motywację. Na każde zadanie potrzeba czasu, raczej nikt nie da rady przebiec całego maratonu bez przygotowania. Niezbędne są chęci, silna wola oraz systematyczność. Nie należy się poddawać, nie wolno wątpić w swoje możliwości. Pamiętaj, że początki są najgorsze, lecz już po pierwszych pozytywnych bodźcach każdy otrzymuje dodatkowy zastrzyk energii. Ważnym aspektem jest również to, aby dodać odpowiednio dobrać dietę, która pozwoli na zaspokojenie potrzeb organizmu, poprzez to zwiększą się jego możliwości.

W razie jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych (przebyte choroby oraz kontuzje) niezbędna jest konsultacja z lekarzem bądź fizjoterapeutą, który odpowiednio doradzi oraz da kilka wskazówek, które pomogą, a i przede wszystkim nie zaszkodzą potencjalnemu biegaczowi.

 

Kilka zasad dobrego treningu

Indywidualny trening fizyczny

Rozpoczynając trening, wiele osób zastanawia się nad podstawowymi regułami, na które powinno się zwracać uwagę. Ile ludzi tyle teorii. Większość trenerów ma swoją – opartą na zdobytej wiedzy, własnym doświadczeniu z dyscypliny którą trenują. Istnieje jednak kilka kluczowych zasad, których należy przestrzegać, są one uniwersalne dla większości dyscyplin sportowych.

Ustanowienie głównego celu treningowego 

Najważniejszą i zarazem podstawową kwestią jest ustalenie głównego celu treningowego, który pomoże odpowiedzieć na pytania takie jak: co chcemy osiągnąć? jak będziemy do tego dążyć?
Dobór ćwiczeń powinien być oparty przede wszystkim na aktualnych możliwościach organizmu. Adaptacja organizmu do wysiłku fizycznego jest czymś niezbędnym, szczególnie na początku przygody z treningiem.

Wszechstronność treningu

Trenując dany sport, pamiętaj aby równoważyć wysiłek i aby każda partia ciała była rozwijana równomiernie. Większość dyscyplin sportowych nie rozwija sylwetki w sposób harmonijny, omijane są niektóre partie mięśni. Uprawiając na przykład trening siłowy musisz pamiętać o rozciąganiu. Nie można dopuścić do całkowitego usztywnienia całego mięśnia – równowaga pomiędzy siłą a elastycznością jest niezwykle istotna. Z kolei osoby trenujące gimnastykę nie mogą zapomnieć o treningu siłowym. Pozwoli to mięśniom i ścięgnom nie tylko być niesamowicie gibkim, ale również utrzymać odpowiednią siłę i wytrzymałość. Jednym z najpopularniejszych treningów ogólnorozwojowych, również wspomagających, jest trening Girevoy, więcej możecie znaleźć tutaj . Ta aktywność pozwala utrzymać ciało w idealnej kondycji, nie popadając w skrajności takie jak nadmierna masa mięśniowa czy też nadruchomość stawów.

Systemy treningowe i ich wdrożenie

Niewiele osób wie, że w większości zestawów treningowych niezbędne jest prawidłowe przygotowanie, organizm musi przyzwyczaić się do nowych wymagań i obciążeń. Aby wdrożyć się w dane ćwiczenia potrzeba zwiększyć możliwości organizmu, poprzez uzyskanie optymalnej wydolności i siły. Niekiedy zaleca się rozpoczęcie danego sportu od ogólnorozwojowego treningu poprawiającego kondycję i sprawność. Dopiero później wdrażane są zestawy ćwiczeń, które prowadzą bezpośrednio do głównego, ustalonego początkowo celu. Innym niezmiernie ważnym aspektem podczas ćwiczeń jest rozgrzewka oraz potreningowy stretching. Nie można o tym zapominać!

Nieprzestrzeganie opisywanej powyżej zasady skutkuje brakiem szybkich i oczekiwanych efektów oraz oczywiście wysoką podatnością na kontuzje.

Indywidualny trening fizyczny

Każda osoba ma indywidualne możliwości fizyczne, zarówno aktualne jak i maksymalne, które są niepowtarzalne. Co więcej, każdy organizm może reagować inaczej na impulsy zewnętrzne, takie jak chociażby trening czy nawet czas na regenerację zmęczonego organizmu po dużym wysiłku. Nie ma uniwersalnego, najlepszego klucza i zestawu treningowego dla wszystkich. Każdy z nas jest unikalny, często inaczej reaguje na dane sytuacje. Istotną sprawą jest, aby wsłuchiwać się w organizm, móc z niego uzyskiwać jak najwięcej informacji oraz zwyczajnie się temu podporządkować.

Regeneracja

Jak wiadomo, każdy organizm po wysiłku fizycznym, mniejszym bądź większym, potrzebuje czasu na regenerację i odpoczynek. Organizm wymaga odpoczynku mięśni, uzupełnienia płynów oraz składników odżywczych. Pominięcie tego ważnego punktu skutkuje coraz mniejszą efektywnością treningów, podatnością na kontuzje oraz zmniejszeniem motywacji i chęci do podejmowania kolejnych sportowych wyzwań. Kto z nas miałby ochotę iść na siłownię, czy biegać z uciążliwie bolącymi mięśniami? Zapewne nikt. Po kilku dniach bez dodatkowego odpoczynku organizm przestaje właściwie funkcjonować, a w konsekwencji kolejne treningi nie przynoszą właściwie żadnych(!) efektów.

Indywidualny trening fizyczny

Systematyczność

Systematyczność jest kluczem do sukcesu. Regularnie wykonywane ćwiczenia potrafią czynić cuda, szczególnie wtedy, gdy zestaw treningowy oraz dieta są bardzo dobrze dobrane. Jak już zaznaczaliśmy wcześniej, spersonalizowane dla każdej osoby. Po jakimś czasie wykonywane ćwiczenia stają się przyzwyczajeniem. Dzięki temu, nie będzie trzeba się martwić o motywacje i zanik chęci i motywacji.

Trening stopniowy

Kolejną fundamentalną zasadą dobrego treningu jest stopniowanie obciążenia oraz intensywności. Dzięki tej zasadzie progresywność treningu zostaje zachowana. Nie należy jednak zbyt mocno i szybko zwiększać obciążenia organizmu. Przyjętym standardem jest rozszerzanie treningu od 10-20%. Pozwala to zachowanie pewnej stałości oraz zrównoważone zwiększanie wymagań wobec organizmu.

Wyszczególnione w tym artykule punkty są niezwykle ważne, każdy trener a przede wszystkim trenujący powinien o nich pamiętać. Stosowanie zmniejsza podatność na kontuzje, trenujący zwyczajnie się lepiej czują, a efekty treningów są znakomite.

Produkty, które pomogą Ci schudnąć!

metasport - dieta

Coraz częściej spotykamy się z pytaniami od naszych czytelników/czytelniczek dotyczących diety i konkretnych produktów, które pomogą schudnąć – cele są oczywiście takie same, poprawa sylwetki i zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów. Istnieje wiele sposobów, które pomagają zredukować nadmiar niechcianej tkanki tłuszczowej, jednak najlepszym jest indywidualny trening fizyczny wraz z odpowiednio dobraną dietą . Te dwa czynniki są kluczowe przy dążeniu do zamierzonych celów.

W odpowiedzi na Wasze zapytania przedstawiamy kilka wskazówek oraz produktów żywieniowych, dzięki którym podczas diety nie będziesz głodować, możesz jeść smacznie i jednocześnie bardzo zdrowo. Wiele produktów jest sycących i przede wszystkim nie odkładających się w tkance tłuszczowej. Oto kilka sposobów na “oszukanie” organizmu:

1. Jedną z podstawowych zasad dietetycznych, które pomagają większości osób wytrzymać w dietetycznych postanowieniach jest wprowadzenie błonnika do jadłospisu. Produkty o dużej zawartości błonnika nazwane są “produktami z ujemnymi kaloriami”, ponieważ aby je spalić organizm wykazuje się dużym zapotrzebowaniem energetycznym.

Dość teorii, dla ułatwienia przykład – aby strawić owoc z dużą ilością błonnika potrzeba na przykład około 100 kcal, przy czym produkt ten, sam w sobie posiada tylko 50 kcal- zatem dodatkowo spalanych jest około 50 kcal. Występuje więc deficyt energetyczny, który nie tylko pozwala na spalenie wszystkich kalorii dostarczonych po spożyciu danego produktu, ale również redukuje kalorie, które odłożone są w tkance tłuszczowej.

Przykładowe produkty zawierające zwiększoną ilość błonnika:

Owoce – figi, maliny, porzeczki, mango, owoce cytrusowe
Warzywa –  brokuł, kalafior, rośliny strączkowe (np.soja, fasola szparagowa), szpinak, cukinia, jarmuż
Orzechy – orzechy oraz nasiona słonecznika
Produkty zbożowe – otręby, pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż, płatki owsiane, zboża i kiełki zbóż

2. Wspomaganie procesów trawienia, spożywanie produktów przyśpieszających metabolizm oraz przyswajanie białek, a co za tym idzie, całego procesu odchudzania. Najważniejszymi produktami w tym przypadku są:

Owoce i warzywa zawierające spore ilości enzymów egzogennych wspomagających proces trawienia. Należą do nich między innymi: grejpfrut, ananas, melon, kiwi, papryczka chilli.

Co więcej, kapsaicyna (związek chemiczny zwany alkaloidem) zawarta w papryczce chilli ma również właściwości zwiększające wydzielanie ciepła przez organizm, a co za tym idzie, pochłaniana jest większa ilość kalorii oraz stymuluje przemianę materii.

3. Kolejną ważną sprawą przy dietach odchudzających jest białko. Jego podstawową właściwością jest zwiększenie podstawowej przemiany materii – nawet do 35%. Zawiera bardzo wiele aminokwasów.

Funkcje białka:

 • duży udział w procesie trawienia
 • budowa tkanek (np. mięśniowa)
 • przyśpieszenie przemiany materii
 • źródło energii podczas niedoboru tłuszczu i węglowodanów
 • reguluje niektóre procesy hormonalne

…oraz wiele, wiele więcej.

Produkty zawierające białko:
– mięso (białe, czerwone), ryby, jaja, mleko i produkty mleczne, soja, rośliny strączkowe, orzechy, zboża.

Ważne!

Należy dodatkowo pamiętać, że ryby są świetnym źródłem białka. Powinno się je jeść często – nie rzadziej jak mięso czerwone, czy drób. Uznawane jest to za najlepszy wyznacznik. Najczęściej polecane a zarazem najbardziej wartościowe ryby to: łosoś, dorsz, makrela, śledź.

Pamiętajmy jednak, że wszystko powinno być w ramach rozsądku. Skrajności działają niekorzystnie – przede wszystkim na organizm człowieka. Nadmiar lub niedobór istotnych składników diety działa bardzo niekorzystnie. Wszystkie wartości, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, powinny być ściśle dobrane (tj. węglowodany, tłuszcze, białka), ponieważ muszą(!) być one dostarczane. Niekiedy wystarczy dobry dietetyk online.

W tym artykule zamieszczamy również grafikę przedstawiającą 5 produktów o których nie powinieneś zapominać, by wspomóc swoją dietę. Przy każdym produkcie znajdują się informacje dotyczące ich odchudzających właściwości.

Pięć produktów, które pomogą Ci schudnąć!
Pięć produktów, które pomogą Ci schudnąć!