Bieganie ból kolan- jak go uniknąć?

Opublikowane dnia: 3 października 2014

 

        bieg Bieganie potrafi być dokuczliwe i porządnie dać w kość. Niestety w znacznej części przypadków, to sami sobie jesteśmy winni wszelkim dolegliwościom. Trzeba definitywnie powiedzieć, że kontuzji nie wywołuje sam fakt biegania, ale jej głównym powodem jest niewłaściwy plan treningowy lub sposób/technika biegania oraz w dużej mierze nieświadomość ludzka. Wszystko to sprowadza się do wspólnego mianownika, którym jest brak podstawowej wiedzy na temat dyscypliny sportu jaką jest bieganie.

efekty po probolan 50

Nie da się ukryć, że kolana w trakcie biegania są narażone na ponadprzeciętną eksploatację. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które dopiero zaczynają biegać, a ich technika biegu jest na tyle niedoskonała, że każdy kolejny krok wiąże się z silnym uderzeniem piętami o podłoże, które automatycznie zwiększa obciążenie stawów kolanowych i może powodować liczne szkody. Wyczynowi biegacze w przeciwieństwie do amatorów, rozpoczynają krok biegowy od śródstopia, w konsekwencji obciążenie jest dużo mniejsze, a co za tym idzie ryzyko kontuzji rzadsze. O szczególną uwagę powinny zadbać osoby z nadwagą. Większa masa = większe obciążenie i oddziałujące na stawy siły, dlatego tak ważnym jest, aby osoby o znacznej nadwyżce masy przez początkowy okres przygody z bieganiem, dbały o swoje kolana, biegając po miękkim terenie i unikając znacznych obciążeń.

Ból kolan podczas biegania często jest ignorowany – trzeszczenie, chrobotanie wewnątrz kolana, szczególnie nasilone w czasie wykonywania przysiadu czy ból kolana, nasilający się w pozycji siedzącej, to powód do licznych narzekań, ale nie do wizyty u lekarza. A niestety, są to oznaki postępującego uszkodzenia powierzchni chrząstki – jej powierzchnia traci swoją idealną gładkość, staje się chropowata i szorstka co powoduje te nieprzyjemne objawy. Wtedy właśnie trzeba odwiedzić specjalistę.

 

jak zrzucić tłuszcz z brzucha

Dotacje na innowacje
DOTACJE NA INNOWACJE – Inwestujemy w Waszą przyszłość

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

© Copyright (c) 2014 Meta Sport Sp. z o.o.