Jak najlepiej zacząć biegać?

Szukasz odpowiedzi na pytanie: jak najlepiej zacząć biegać? Gdzieś w podświadomości zrodził Ci się pomysł na aktywne spędzanie czasu? Chcesz się  jak najlepiej przygotować aby nie spalić się już  na starcie?

Załóż buty zacznij biegać. Myślisz:  „Gdyby to było takie proste ?”  Nie obawiaj się, po czasie sam dojdziesz do tego, że bieganie jest proste, ale tak jak wszystko zaczyna się w głowie …

Zacznij od tego, że niczego nie musisz tylko chcesz. Przecież nikt nie zmusza Cię do biegania. Znajdź w sobie motywację i pielęgnuj ją.

Początek

Znajdź czas który jest odpowiedni dla Ciebie, nie dostosowuj się do nikogo, załóż buty i wyjdź z domu.

Aby przygotować swój organizm do biegania poświęć  czas na energiczne spacery ( 3-4 razy przez tydzień ), przecież nie chcesz aby Twój organizm doznał szoku?!

Poza tym pamiętaj o motywacji: pielęgnuj – nie dołuj!

Cel

Jesteś osobą początkującą, wracasz do biegania po długiej przerwie? Ciągły bieg przez 30 min wydaje Ci się odległym marzeniem?

Poniżej przedstawiamy plan który umożliwi Ci spełnienie pierwszego celu – 30 minut ciągłego biegu! Pamiętaj  plan będzie skuteczny jeżeli będziesz go realizować min 3 razy w tygodniu, jednak nie częściej niż 4 razy.

Twój organizm potrzebuje również czasu na regenerację.

Plan treningu

Każdy trening zaczynaj od rozgrzewki dzięki temu unikniesz wielu kontuzji.Nie oszukuj, rozgrzewki nie zaliczaj do treningu właściwego.

1. tydzień- Biegnij 2 minuty, idź 4 minuty (powtórz 5 razy).

2. tydzień- Biegnij 2,5 minuty, idź 3,5  minuty (powtórz 5 razy).

3. tydzień- Biegnij 4,5  minuty, idź 1,5 minuty (powtórz 5 razy).

4. tydzień- Biegnij 6 minut, idź 1,5 minuty (powtórz 4 razy).

5. tydzień- Biegnij 7,5 minuty, idź 2,5 minuty (powtórz 3 razy).

6. tydzień- Biegnij 8 minut, idź 2 minuty (powtórz 3 razy).

7. tydzień- Biegnij 9 minut, idź 1 minutę (powtórz 3 razy).

8. tydzień- Biegnij 12,5 minuty, idź 2,5 minuty (powtórz 2 razy).

9. tydzień- Biegnij 14 minut, idź 1 minutę (powtórz 2 razy).

10. tydzień- Biegnij 30 minut! 🙂

Po każdym treningu koniecznie zrób stretching, ćwiczenia rozciągające uelastycznią Twoje mięśnie.

Uważnie słuchaj swojego ciała, jeżeli uznasz, że nie jesteś gotowy/gotowa  aby przejść na wyższy poziom daj sobie czas i powtórz plan treningowy z ostatniego tygodnia.

Pamiętaj nic na siłę! Jeżeli czujesz, że coś Ci dolega albo organizm wysyła Ci niepokojące sygnały,  zrób sobie krótką przerwę. Nie myl przemęczenia z lenistwem!

Zmiana stylu życia

Na wyrobienie w sobie nawyku wychodzenia z domu bez szukania wymówek „dlaczego dzisiaj nie pobiegam”  potrzebujesz około 4 tygodni, dlatego te początkowe tygodnie są bardzo ważne. Pamiętaj o swojej motywacji, ciesz się z możliwości bycia sam na sam. Jeżeli uświadomisz sobie, że w bieganiu nie chodzi o przebyty dystans ani o cyferki na timerze, jesteś zwycięzcą!