Poradnik osobisty pt. „Mój Dietetyk”

belly-2354_640Jeżeli  chcesz zmienić: swoje nawyki żywieniowe, sposób odżywiania albo chcesz schudnąć  najlepiej udaj się do profesjonalisty który Ci w tym pomoże. Poniżej przedstawiamy poradnik pt. ” Mój dietetyk ”  który zawiera informacje na temat tego na co zwrócić uwagę przy wyborze dietetyka bądź poradni dietetycznej .

Przede wszystkim dieta powinna być zgodna z wytycznymi organizacji i  instytucji, które zajmują się problematyką żywienia min. przez Instytut Żywności i Żywienia czy Światowej Organizacja Zdrowia. Przygotowanie spersonalizowanego, prawidłowo ułożonego planu żywieniowego zajmuje dużo czasu. „Od ręki” możemy dostać jedynie przykłady posiłków.

 

Zakres usług czyli czym zajmuje się dietetyk:

– oceną stanu odżywiania( zmianą nawyków żywieniowych);
– redukcją wagi oraz utrzymaniem wypracowanych efektów;
– pomocą w niedowadze;
– opracowaniem diet do stosowania w czasie chorób;
– prawidłowym odżywianiem w sporcie;
– zbilansowaną dietą w trakcie ciąży;
– doborem diet dla dzieci.

Pierwsza wizyta:

Niezależnie od postawionego sobie celu, w cenie pierwszej wizyty  u dietetyka, w stopniu minimalnym  powinien zacierać się:
– pomiar budowy ciała;
– pomiar aktualnej masy ciała;
-pomiar tkanki tłuszczowej:
-szczegółowy wywiad dot. spożywanych oraz nie spożywanych produktów;
– szczegółowy wywiad przebytych chorób ( alergie pokarmowe!).

Po pierwszej wizycie od dietetyka powinniśmy uzyskać:

– informacje na temat prawidłowej wagi,
– indywidualny bilans kaloryczny;
– informacja na temat tkanki mięśniowej;
– wskazówki i wytyczne dot. zalecanych produktów spożywczych;
– przykładowe posiłki;
– zalecenia ilościowe.

Należy pamiętać aby dieta była dopasowana do indywidualnych preferencji, jeżeli przez całe życie nie jadasz  brukselki, jogurtów bądź  orzechów nie powinny występować w posiłkach.

Istnieje nieskończona ilość kombinacji  przy wykorzystaniu produktów  spożywczych, dieta musi być  zbilansowana i zawierać  wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Unikaj dietetyków, którzy bazują na suplementach diety! Jeżeli ktoś próbuje Ci wmówić, że po zażyciu kilku tabletek osiągniesz niesamowite efekty, zrezygnuj z dalszej współpracy.

Sprawdź opinię o specjaliście do, którego się wybierasz, aby zawodowo doradzać w sprawie prawidłowego odżywiania należy mieć do tego kwalifikacje!

Najczęściej plan diety jest przygotowany po czasie przeanalizowaniu wszystkich zebranych informacji z pierwszej wizyty, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Prawidłowo ułożony plan dietetyczny wymaga czasu.

 

Dieta w chorobach:

Nie bój się udać do dietetyka jeżeli cierpisz na jakąś chorobę, profesjonalista pomoże Ci dobrać dietę, która będzie pozytywnie wpływać na Twój organizm.

Najczęściej do dietetyków zgłaszają się osoby cierpiące na: chorobę wrzodową, chorobę pęcherzyka żółciowego, nadkwaśności, refluks, zespół jelita drażliwego, cukrzycę, nietolerancję  laktozy, osteoporozę, zaparcia albo nadciśnienie.

Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek schorzenie związane z układem trawiennym koniecznie powiedź o  tym dietetykowi już na pierwszej wizycie. Dobrze jest mieć ze sobą aktualne badania.

 

Wizyty kontrolne:

Częstą praktyką są wizyty kontrolne, w celu sprawdzenia postępów bądź skorygowania błędów. Jest to dobra praktyka, gdyż mobilizuje do pracy nad sobą.

 

Podsumowując:

Dobry dietetyk, to osoba która ma dużą, aktualną wiedzę na temat żywienia, przygotowuje przemyślanie  i  dopasowane do preferencji klienta diety, które pomagają osiągnąć wyznaczony cel.