Sport w upalne dni

indywidualny trening fizyczny

Ostatnie dni w całej Polsce należą do gorących. Aktualne warunki atmosferyczne nie sprzyjają aktywności fizycznej. Niewłaściwie zaplanowany trening może mieć negatywny skutek na twoje zdrowie. Jakich zasad się trzymać, by być aktywnym a zarazem nie zaszkodzić zdrowiu?

Poniżej opisujemy podstawowe zasady, o których należy pamiętać w przypadku wysiłku w upalne dni. Temperatura, wilgotność powietrza oraz ilość spożywanej wody bezpośrednio wpływa na Twoje możliwości wydolnościowe, wytrzymałościowe oraz oczywiście ogólne samopoczucie.

Pora treningu — trenuj, gdy jest chłodniej
Trenuj w czasie gdy jest trochę chłodniej, najlepiej rano bądź wieczorem. Nie będziesz czuć się aż tak wycieńczony po treningu. Kilka stopni mniej, ale dla twojego organizmu to ogromna różnica. Warto pamiętać, że z wielu powodów poranny trening jest bardziej polecany od wieczornego i właśnie o wczesnych godzinach porannych powinno się trenować.

Miejsce treningu — byle nie na słońcu!

Miejsce treningu w gorące dni nie jest bez znaczenia. Jeżeli już musisz trenować, gdy słońce dość mocno operuje, wybierz miejsca zacienione (np. las). W trakcie upałów warto zastanowić się również nad miejscem klimatyzowanym — siłownia.

Ubranie — lekkie i przewiewne
Gdy wybierasz już trening na zewnątrz, twój strój nie jest bez znaczenia. Termoaktywna bielizna, przewiewna koszulka i spodenki oraz, przede wszystkim, buty są podstawą. Nie możesz zapomnieć oczywiście o czapce, która uchroni Twoją głowę przed żarem lejącym się z nieba.

Tempo treningu
Tempo oraz wytrzymałość twojego organizmu podczas wysokich temperatur drastycznie się zmniejsza. Nie masz co nadwyrężać swojego organizmu, który już i tak jest nadzwyczaj obciążony. Twoje możliwości są i tak już zmniejszone, nie wymagaj od siebie tak wiele jak podczas chłodnych dni. Dodatkowym zaletą jest również powolne zwiększanie tempa i wymagań wobec organizmu podczas każdego treningu. Pozwoli to na aklimatyzację układu oddechowego i krwionośnego do trudnych warunków.sandboarding

Nawadnianie
Kwestia nawodnienia organizmu jest niezwykle ważna. Pij wodę przed, po (minimum po 400ml), jak i w trakcie treningu małymi łykami. Najlepiej jak jest to woda schłodzona. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, a powrót do formy może trochę potrwać. Podczas aktywności fizycznej pocisz się, a wraz z potem tracisz sole mineralne — pamiętaj, aby je uzupełniać. Lekko posolona woda, którą pijesz, może pomóc w rozwiązaniu problemu. Dodatkowym plusem są lekkie i pożywne posiłki, które nie będą Cię obciążać, ale jednocześnie dadzą Ci wiele energii.

Zachowaj rozsądek!
Indywidualny trening fizyczny w czasie aż tak wymagających i ciężkich warunków atmosferycznych może rozwiązać wiele problemów. Najważniejsze jest to, aby zachować zdrowy rozsądek i nie zapominać o podstawowych zasadach. Indywidualne ćwiczenia z trenerem personalnym oraz właściwie dobrana dieta jest czymś bezcennym, szczególnie w tak upalny czas, jaki mamy w ostatnich tygodniach.

Kilka zasad dobrego treningu

Indywidualny trening fizyczny

Rozpoczynając trening, wiele osób zastanawia się nad podstawowymi regułami, na które powinno się zwracać uwagę. Ile ludzi tyle teorii. Większość trenerów ma swoją – opartą na zdobytej wiedzy, własnym doświadczeniu z dyscypliny którą trenują. Istnieje jednak kilka kluczowych zasad, których należy przestrzegać, są one uniwersalne dla większości dyscyplin sportowych.

Ustanowienie głównego celu treningowego 

Najważniejszą i zarazem podstawową kwestią jest ustalenie głównego celu treningowego, który pomoże odpowiedzieć na pytania takie jak: co chcemy osiągnąć? jak będziemy do tego dążyć?
Dobór ćwiczeń powinien być oparty przede wszystkim na aktualnych możliwościach organizmu. Adaptacja organizmu do wysiłku fizycznego jest czymś niezbędnym, szczególnie na początku przygody z treningiem.

Wszechstronność treningu

Trenując dany sport, pamiętaj aby równoważyć wysiłek i aby każda partia ciała była rozwijana równomiernie. Większość dyscyplin sportowych nie rozwija sylwetki w sposób harmonijny, omijane są niektóre partie mięśni. Uprawiając na przykład trening siłowy musisz pamiętać o rozciąganiu. Nie można dopuścić do całkowitego usztywnienia całego mięśnia – równowaga pomiędzy siłą a elastycznością jest niezwykle istotna. Z kolei osoby trenujące gimnastykę nie mogą zapomnieć o treningu siłowym. Pozwoli to mięśniom i ścięgnom nie tylko być niesamowicie gibkim, ale również utrzymać odpowiednią siłę i wytrzymałość. Jednym z najpopularniejszych treningów ogólnorozwojowych, również wspomagających, jest trening Girevoy, więcej możecie znaleźć tutaj . Ta aktywność pozwala utrzymać ciało w idealnej kondycji, nie popadając w skrajności takie jak nadmierna masa mięśniowa czy też nadruchomość stawów.

Systemy treningowe i ich wdrożenie

Niewiele osób wie, że w większości zestawów treningowych niezbędne jest prawidłowe przygotowanie, organizm musi przyzwyczaić się do nowych wymagań i obciążeń. Aby wdrożyć się w dane ćwiczenia potrzeba zwiększyć możliwości organizmu, poprzez uzyskanie optymalnej wydolności i siły. Niekiedy zaleca się rozpoczęcie danego sportu od ogólnorozwojowego treningu poprawiającego kondycję i sprawność. Dopiero później wdrażane są zestawy ćwiczeń, które prowadzą bezpośrednio do głównego, ustalonego początkowo celu. Innym niezmiernie ważnym aspektem podczas ćwiczeń jest rozgrzewka oraz potreningowy stretching. Nie można o tym zapominać!

Nieprzestrzeganie opisywanej powyżej zasady skutkuje brakiem szybkich i oczekiwanych efektów oraz oczywiście wysoką podatnością na kontuzje.

Indywidualny trening fizyczny

Każda osoba ma indywidualne możliwości fizyczne, zarówno aktualne jak i maksymalne, które są niepowtarzalne. Co więcej, każdy organizm może reagować inaczej na impulsy zewnętrzne, takie jak chociażby trening czy nawet czas na regenerację zmęczonego organizmu po dużym wysiłku. Nie ma uniwersalnego, najlepszego klucza i zestawu treningowego dla wszystkich. Każdy z nas jest unikalny, często inaczej reaguje na dane sytuacje. Istotną sprawą jest, aby wsłuchiwać się w organizm, móc z niego uzyskiwać jak najwięcej informacji oraz zwyczajnie się temu podporządkować.

Regeneracja

Jak wiadomo, każdy organizm po wysiłku fizycznym, mniejszym bądź większym, potrzebuje czasu na regenerację i odpoczynek. Organizm wymaga odpoczynku mięśni, uzupełnienia płynów oraz składników odżywczych. Pominięcie tego ważnego punktu skutkuje coraz mniejszą efektywnością treningów, podatnością na kontuzje oraz zmniejszeniem motywacji i chęci do podejmowania kolejnych sportowych wyzwań. Kto z nas miałby ochotę iść na siłownię, czy biegać z uciążliwie bolącymi mięśniami? Zapewne nikt. Po kilku dniach bez dodatkowego odpoczynku organizm przestaje właściwie funkcjonować, a w konsekwencji kolejne treningi nie przynoszą właściwie żadnych(!) efektów.

Indywidualny trening fizyczny

Systematyczność

Systematyczność jest kluczem do sukcesu. Regularnie wykonywane ćwiczenia potrafią czynić cuda, szczególnie wtedy, gdy zestaw treningowy oraz dieta są bardzo dobrze dobrane. Jak już zaznaczaliśmy wcześniej, spersonalizowane dla każdej osoby. Po jakimś czasie wykonywane ćwiczenia stają się przyzwyczajeniem. Dzięki temu, nie będzie trzeba się martwić o motywacje i zanik chęci i motywacji.

Trening stopniowy

Kolejną fundamentalną zasadą dobrego treningu jest stopniowanie obciążenia oraz intensywności. Dzięki tej zasadzie progresywność treningu zostaje zachowana. Nie należy jednak zbyt mocno i szybko zwiększać obciążenia organizmu. Przyjętym standardem jest rozszerzanie treningu od 10-20%. Pozwala to zachowanie pewnej stałości oraz zrównoważone zwiększanie wymagań wobec organizmu.

Wyszczególnione w tym artykule punkty są niezwykle ważne, każdy trener a przede wszystkim trenujący powinien o nich pamiętać. Stosowanie zmniejsza podatność na kontuzje, trenujący zwyczajnie się lepiej czują, a efekty treningów są znakomite.

Indywidualny trening fizyczny

Indywidualny trening fizyczny

Indywidualny trening fizyczny jest jedną z wielu dróg do właściwego i zdrowego trybu życia. Niezależnie od celu – budowa masy, poprawa sylwetki, zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, czy choćby poprawa samopoczucia. Jest to spersonalizowany dobór treningu i diety z prywatnym trenerem. Czuwa on nad całym procesem treningowym, włączając fazę planowania treningów, ich wdrożenia, poprzez dobór diety, regenerację organizmu i przede wszystkim motywację.

Ważne jest, aby odpowiednio połączyć cel z personalnym zestawem treningowym, ten zaś z dietą i odpoczynkiem włącznie. Wszystko to, aby jak najszybciej i oczywiście z rozsądkiem dotrzeć do wybranego celu.

Pisaliśmy już wcześniej o tym jak rozpocząć trening z trenerem indywidualnym (tutaj). Możecie tam znaleźć informacje o tym jak wybrać trenera indywidualnego, gdzie go znaleźć oraz czym się kierować podczas takiego wyboru.

Dlaczego akurat indywidualny trening fizyczny?

Praca trenera tylko z jednym podopiecznym ma ogromny wpływ na efekty treningowe. Ma on możliwość eliminowania błędów treningowych, dokładniejszego dopasowania ćwiczeń oraz motywowania – jak nikt inny. Podczas takich zajęć, prawdopodobieństwo kontuzji jest oczywiście zmniejszone do minimum. Powodem tego jest nieustanna kontrola poprawności wykonywanych ćwiczeń oraz ich intensywności.

Wszystkie początkowe zmiany powinny być dobierane w bardzo szczegółowy sposób, uwzględniający możliwości fizyczne, psychofizyczne oraz potrzeby (wspomniany na początku cel). Taki rodzaj spersonalizowanej współpracy jest jedną z najbardziej wydajnych, popularnych oraz cenionych metod treningowych – ze względu przede wszystkim na efekty. Właściwie podstawą każdej znanej nam dyscypliny sportowej, na całym świecie, zawodowej, półzawodowej oraz amatorskiej jest indywidualny kontakt z trenerem. Trening pod fachowym okiem jest aktualnie najbardziej cenionym rodzajem współpracy na linii sportowiec/trenujący – trener.

Dlaczego dobór treningu i diety jest tak ważny?

Odpowiednio dopasowany trening jest jednym z najważniejszych czynników sukcesu. Przynosi on najszybsze efekty bez zbędnych niepowodzeń, kontuzji oraz problemów zdrowotnych. Ryzyko ich występowania jest bardzo małe.

Dobrze zbilansowany jadłospis, który jest  przede wszystkim dopasowany do  indywidualnych potrzeb (np. zapotrzebowanie energetyczne konkretnej osoby), ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Trening na siłowni zwiększający masę, bieganie poprawiające kondycję czy ogólnorozwojowy fitness – nieważne, każdy rodzaj aktywności fizycznej ma inne wymagania, każdy przynosi inne efekty i każdy musi być odrębnie oceniony i potraktowany.

Indywidualny trening fizyczny metasport.pl

Kiedy powinieneś zdecydować się na trenera personalnego?

Oczywistą rzeczą jest, że taki rodzaj współpracy jest ściśle powiązany z  kosztem, nie każdego w dzisiejszych czasach na niego stać. Trener poświęca czas tylko i wyłącznie jednej osobie. Bardzo często zdarza się, że trenując samemu, nie mamy wystarczająco dużo wiedzy na tematy dietetyki czy treningów.  Niedostateczna  ilość informacji i doświadczenia powoduje, że efekty są mizerne a motywacja z dnia na dzień spada. Trudno pozostać w ustalonych postanowieniach. W takich wypadkach pomóc może tylko i wyłącznie osobisty trener. Ustali dietę, dobierze ćwiczenia według potrzeb i możliwości, a co najważniejsze zmotywuje.
Bardzo często na forach internetowych można spotkać wpisy osób wręcz zdesperowanych, proszących o pomoc i chwytających się każdej porady. Nie jest to dobry pomysł. Diety, zestawy ćwiczeń z for internetowych często są mało wiarygodne, nie pomagają, a nawet czasem szkodzą. Jeżeli nie wiesz jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru menu, czy treningu/ćwiczeń, to powinieneś pomyśleć o indywidualnym trenerze. Zasadnicze kryteria, które tak naprawdę nie są łatwe do oceny przy doborze ćwiczeń i diety to między innymi: aktualna aktywność fizyczna, waga i wzrost  oraz typ budowy ciała.

Dodatkowo, dobry trener personalny to wbrew pozorom nie tylko trener sportowy, ale również psycholog, fizjoterapeuta, motywator i dietetyk w jednej osobie. Nie każdy ma do tego predyspozycje, nie każdy się nadaje. Z pewnością kompetencje, doświadczenie i rekomendacje innych osób w pełni ukazują możliwości trenera, którego chcemy wybrać.

Dyscyplina – jak utrzymać swoje postanowienia?

Jednym z poważniejszych problemów sportowców, przede wszystkim amatorów, jest [samo]dyscyplina. To właśnie na niej powinieneś się skupić, wiedząc, że bez niej motywacja nie ma większego znaczenia. Czynności, które wykonujemy z należytą starannością i systematycznością stają się nawykiem. Któregoś dnia nie będzie potrzeby kontroli osoby trzeciej, żadnego nadzoru. W pewnym momencie nie będziesz wyobrażał sobie życia beż codziennego biegu, gimnastyki, czy siłowni. Fast foody nie będą Cię kusić jak dotychczas, a zjedzenie odrobiny czegoś słodkiego nie będzie wielkim wyrzeczeniem, będziesz mieć taką możliwość bez większych konsekwencji.

Pamiętaj,że Twoje zdrowie jest najważniejsze! Nie możesz przesadzać, skrajności rzadko działają pozytywnie.

Czym jest aerobik taneczny?

 

Wiele osób chciałoby zrzucić kilka kilogramów przy jednocześnie dobrej zabawie. W dzisiejszym artykule spróbujemy połączyć te dwie rzeczy. Jednym z kilku rozwiązań jest synteza ćwiczeń z muzyką i tańcem, czyli aerobik taneczny.
Czym zatem jest jest aerobik taneczny (ang. dance aerobic)? Najprościej mówiąc, jest on grupą ćwiczeń gimnastycznych, wykonywanych w rytm muzyki. Warsztaty z tego typu aerobiku nie są jednak zajęciami tanecznymi. Najczęściej prowadzone są w grupach, dzięki czemu uczestnicy nie czują się tak osamotnieni. Dance aerobic pozwala nam się poruszać w tym ulubionej muzyki, ale zarazem przede wszystkim skutecznie polepszać swoją formę, budować kondycję oraz poczucie rytmu.

Ćwiczenia te należą do grupy „cardio”, czyli poprawiających i pobudzających krążenie krwi. Kierowane są właściwie do każdego, ponieważ nie jest zbyt obciążającą ani wymagającą aktywnością fizyczną. Tempo muzyki balansuje pomiędzy 120, a 140 uderzeń na minutę. Zależne jest to od rodzaju muzyki przy której ćwiczymy (np. hip-hop, jazz, czy latino). Stąd pochodzą też nazwy poszczególnych grup aerobik’owych – np. salsa aerobik. Każda grupa taneczna zapewnia zupełnie inne doświadczenia. Ten sport jest kierowany właściwie do wszystkich, bez względu na wiek, czy kondycję. Podczas treningu ważnym elementem jest wygodny strój oraz buty, pamiętajmy o tym!

Warsztaty aerobik’owe odbywają się w bardzo wielu miejscach, nawet mniejszych miejscowościach, zdobywając coraz większą rzeszę fanów. Przez swoją popularność dostępne są prawie wszędzie. Najważniejsze są regularne ćwiczenia. Pamiętajmy, że bez systematyczności nie ma efektów.
Ten rodzaj ćwiczeń pomaga przede wszystkim w:

 • poprawie krążenia oraz dotlenienia organizmu
 • zwiększeniu kondycji oraz koordynacji ruchowej
 • spaleniu wielu kalorii
 • poprawieniu koncentracji oraz samopoczucia
 • kształtowaniu sylwetki (przede wszystkim mięśni nóg i pleców)

Każdy z Nas ma również możliwość uprawiać aerobik taneczny w domu. W internecie możemy natrafić również na darmowe instruktaże wideo. Dobrym pomysłem jest również inwestycja w  DVD zawierające wszelkie wytyczne wraz z ulubioną muzyką.

Dla osób, które nie chcą wydawać pieniędzy na zajęcia, bądź chociażby nie mają czasu, aerobik taneczny w domu jest równie dobrym wyjściem. Tak naprawdę nie ma różnicy, czy ćwiczymy z trenerem i kilkunastoma osobami na sali, czy sami w domu. Najważniejsze jest to, aby się dobrze bawić! Jak już pisaliśmy, w internecie możemy natrafić na wiele filmików instruktażowych (nawet za darmo), które krok po kroku pokazują jak wykonywać dane ruchy, które partie ciała oraz które mięśnie aktualnie trenujemy.

O czym warto pamiętać?

Ważnym elementem ćwiczeń jest rozgrzewka. Jest ona niezbędna, aby uniknąć kontuzji oraz popularnych “zakwasów”. Jeżeli dobierzemy do aerobiku odpowiednio dobry dietetyk online oraz dostosujemy indywidualny trening fizyczny, na efekty nie będziemy długo czekać.

Nordic Walking a chodzenie po górach

 

 

Pisaliśmy już wcześniej o tym, jak trenować Nordic Walking, dziś chcielibyśmy poruszyć temat po raz kolejny. Tym razem trochę więcej napiszemy o zbawiennym wpływie tej aktywności na nasz organizm, zaletach i wadach oraz obalimy mit „starszej Pani z kijkami”.

Jak już wiecie nordic walking jest bardzo podobny do zwyczajnego marszu. Stosując odpowiednią technikę poruszania się wraz z dobrze dobranymi kijkami (oraz ich długością!), angażujemy większość mięśni naszego ciała. Oczywiście nie może on zastąpić indywidualny trening fizyczy, ale na pewno jest dobrym rozwiązaniem, aby go wspomóc. Może wydawać się, że jest to sport niezbyt wymagający, dla osób starszych, czy z dużą nadwagą, którzy dopiero zaczynają pracę nad swoją sylwetką. Nic bardziej mylnego. Jeżeli sami spróbujemy tej aktywności, to szybko okaże się, że nie jest to takie proste, jakby mogło się wydawać. Oczywiście większość ludzi, których widzimy „uprawiających” Nordic Walking, nawet nie wie jak poprawnie się poruszać, aby efekty były jak największe. Pamiętajmy, że ten aspekt jest niezwykle ważny. Poniżej przedstawiamy pozytywne i negatywne aspekty Nordic Walking.

Zalety:

 • poprawiamy kondycję
 • angażujemy około 90% mięśni ciała (rozwinięcie sił i wytrzymałości)
 • odciążamy stawy (co może być istotne dla osób z dużą nadwagą próbujących zrzucić kilogramy i osób starszych)
 • nie potrzebujemy inwestować w drogi sprzęt
 • poprawiamy samopoczucie (zarówno fizyczne jak i psychiczne)
 • spalamy więcej kalorii niż przy np. joggingu, czy marszu
 • może uprawiać prawe każdy
 • ułatwiamy chodzenie po nierównym i górzystym terenie

Wady:

 • potrzeba zaplanowania ciekawej trasy (wciąż te same mogą się szybko znudzić)
 • dla osób z dobrą kondycją fizyczną może być zbyt mało intensywny

Największym wadą, która jest wytykana przez przeciwników Nordic Walking jest mała intensywność tej aktywności. Można poniekąd się nawet zgodzić z tą opinią, jednak odpowiednio uatrakcyjniając każdą wędrówkę można tę wadę wyeliminować. Jednym ze sposobów na to jest uprawianie Nordic Walking po górach.

Takie chodzenie po górach może być bardziej wymagające, aniżeli większość osób może myśleć. Oczywiście spalamy więcej kalorii aniżeli podczas zwyklego spaceru. Uprawiając Nordic Walking w górach spalamy ok. 20% więcej kalorii, aniżeli podczas zwykłego spaceru po górach oraz 50% więcej kcal aniżeli uprawiając NW w innym miejscu. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które chętnie poprawiłyby sylwetkę, bądź zrzuciły kilka kilogramów. Oczywiście Nordic Walking nie jest tak wymagający jak kajakarstwo górskie, bieganie codziennie,czy trening domatora na masę, lecz może być to dobry początek zwiększenia aktywności fizycznej. Idealnym pomysłem na urozmaicenie może być ciekawy towarzysz podczas długiego spaceru z kijkami, może być to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Do zalet nordic walking możemy dodać to, że bez problemu można rozmawiać przy uprawianiu tego właśnie sportu – w przeciwieństwie do np. biegania.

Zatem kijki w dłoń, wodę do plecaka i czas na Nordic Walking!

Kajakarstwo jako trening siłowy

Jak wskazują najnowsze, badania kajakarstwo świetnie sprawdza się jako trening siłowy. Kajakarstwo jako sport jest fantastycznym wysiłkiem dla wszystkich partii mięśni. Jako trening łączy w sobie cechy treningu aerobowego oraz treningu siłowego, wykazując się ogromną skutecznością. Kajakarstwo klasyczne, kajakarstwo ekstremalne, czy kajakarstwo górskie robią się coraz popularniejsze dzięki treningom – również tym na androida, iphone, czy PC. Kajakarzy po prostu przybywa – i dzięki temu jest coraz ciekawiej!

Kajakarstwo sprawdza się jako trening siłowy ze względu na pobudzanie do wysiłku wszystkich partii mięśni, w sposób aktywny, na świeżym powietrzu oraz rytmicznie – płynąc kajakiem płyniemy stale, walczymy z wodą, sprawdzamy swoje umiejętności. Kajakarstwo jest sportem bardzo męczącym, ale ze względu na środowisko w jakim występuję również bardzo relaksującym oraz przyjemnym, budującym masę mięśniową, poprawiającym sylwetkę. Nie zawsze potrzeba siłowni – nasi przodkowie byli silni, sprawni oraz zdrowi ze względu na klasyczne aktywności fizyczne, czyli bieganie, pływanie, łódki, polowania i tym podobne. I dlatego kajakarstwo jako trening siłowy pełni identyczna funkcję.

Powód był prosty – spalano kalorie naturalnie, poprzez aktywność, tlen, organiczne jedzenie. Trening siłowy na świeżym powietrzu dostarcza wystarczające ilości tlenu dla rozwoju całego organizmu (podobnie jak odpowiednio przeprowadzony trening na masę, np. 4 dniowy).  Kajakarstwo świetnie sprawdza się również jako outdoor workout, podobnie jak chodzenie po górach, aerobik taneczny w domu, bieganie ekstremalne, doskonale spala kalorie. Kajakarstwo jako trening siłowy można zaplanować w wielu miejscach w Polsce – sport jest popularny, posiada wielu instruktorów, coraz łatwiej zacząć z trenerem, lub poprzez program komputerowy, aplikację Android, lub inne sposoby. Jeżeli potrafiłeś opanować jak trenować nordic walking, to bez problemu nauczysz się trenować kajakarstwo.

Kajakarstwo jest sportem ekstremalnym, widowiskowym, przyjemnym, ale wcale nie tak drogim jak się przypuszcza – warto jest rozejrzeć się po sklepach, aukcjach internetowych oraz aukcjach magazynowych za kajakiem. Trening domatora na masę lub na siłę zawsze będzie mniej skuteczny od sportu na świeżym powietrzu. Kajakarstwo dzięki temu pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym – trenowanie, nabywanie nowych umiejętności, turystykę oraz pokonywanie własnych słabości. Nie wolno jednak zapominać, że kajakarstwo jako trening idealne jest w zasadzie dla wszystkich. Kajakiem warto przepłynąć cały świat!

Opór wody, walka z żywiołem, walka z samym sobą powodują, że kajakarstwo jako sport zdobywa ogromną popularność wśród wszystkich grup wiekowych oraz obu płci. Można je uprawiać bardzo rekreacyjnie, można je uprawiać ekstremalnie oraz widowiskowo. Można je uprawiać samemu lub w grupie, można je uprawiać bezpiecznie oraz niebezpiecznie. Odpowiednio przygotowane wcale nie jest zbyt ciężkie dla kobiet, lub dzieci – nie wolno tylko zapominać o odpowiednim sprzęcie, przygotowaniu i środkach ostrożności. Gotując się na kajaki nie wolno zapominać o kamizelkach, w czasie dłuższych podróży również żywności, latarek, rac. Kajakarstwo jest idealne jako trening siłowy, jako trening aerobowy i pod tym względem spokojnie może konkurować z bieganiem, aerobikiem tanecznym, chodzeniem po górach, czy siłownią. Kajakarstwo to przygoda.

Bieganie codzienne

Bieganie codzienne

Wiele osób chce zacząć aktywnie spędzać czas, uprawiać sport, aby poprawić swoją kondycję fizyczną, czy nawet zrzucić kilka kilogramów. Większość wybiera właśnie bieganie lub jogging. Niewielu z nas jednak wie, jak dobrze uprawiać ten sport. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Poniżej przedstawiamy kilka rad dla każdego początkującego biegacza.

Jak najlepiej zacząć biegać?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że nie każdy z nas może biegać. Niektórej przewlekle choroby (np. astma), ciągle odnawiające się kontuzje, czy problemy z mięśniami mogą bardzo komplikować sytuację. Ważne jest, aby na samym początku upewnić się, czy w ogóle możemy biegać. Jeżeli mamy znaczną nadwagę, nie robiliśmy już od długiego czasu żadnych badań to jest czas by skonsultować się z lekarzem. Odbycie odpowiedniej konsultacji rozwieje wszelkie wątpliwości oraz pomoże dobrać odpowiedni trening.

Zabierając się za jakikolwiek sport, powinniśmy wiedzieć, że dopiero najlepsze efekty przychodzą po połączeniu dwóch dobrze dobranych elementów – diety oraz ćwiczeń. Początkujący biegacze, którzy nie chcą wydawać za wiele pieniędzy, decydują się na dobry dietetyk online oraz treningi personalne online (np. z osobistym e-trenerem). Oczywistym jest, że nie każdy chce wydawać od kilkuset do kilku tysięcy złotych na samym początku. Krok jak najbardziej właściwy. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, żeby stosować sprawdzone narzędzia treningu oraz diety w Internecie, o ile się na takie decydujemy.

Następnym krokiem jest wybór sprzętu do biegania. Najważniejsze jest obuwie, wygodne, dopasowane do stopy i lekkie. W wielu sklepach sportowych obuwie możemy dostać na prawdę w niewielkich cenach, odpowiednich dla każdego portfela.

Odzież powinna być przede wszystkim lekka, chroniące przed znacznym wychłodzeniem, czy przegrzaniem. Jednak na początku naszej przygody z bieganiem, nie ma potrzeby kupowania specjalistycznej odzieży, wystarczy wygodne spodnie oraz luźna bluza. Z czasem, kiedy bieganie staje się pasją, można zacząć myśleć o ubraniu bardziej profesjonalnym – odprowadzającym pot, czy termoaktywnej bieliźnie. Podobna sytuacja ma miejsce z różnymi gadżetami (np. zegarkami). Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby zacząć biegać!

Na samym początku pamiętajmy o pewnych zasadach, które tyczą się przede wszystkim do wczesnych faz uprawiania opisywanej dyscypliny. Nawyki, które ukształtowane zostały w ostatnich paru latach, dadzą o sobie znać.

 • Nie można się zniechęcać początkowymi porażkami. Każda osoba niećwicząca regularnie ma problemy z kondycją. Pierwsze biegi mogą być ciężkie.
 • Dostosuj odpowiednio tempo, długość oraz częstotliwość swoich treningów – w tym podpunkcie pomoże Ci indywidualny trening fizyczny, bądź odpowiednia aplikacja.
 • Każda pora jest odpowiednia – rano, popołudnie, wieczór, dostosuj do swoich potrzeb oraz możliwości fizycznych
 • Nie zapominaj o rozciąganiu (stretchingu), zarówno przed jak i po treningu,ponieważ pomoże on Ci uniknąć niepotrzebnych kontuzji oraz rozluźnić mięśnie po intensywnym ćwiczeniu
 • Dostosuj swoją dietę, według celu jaki chcesz osiągnąć

Jeżeli bieganie wejdzie już w krew, stanie się nawykiem, może przynieść bardzo wiele korzyści. Jeżeli polubisz ten zmieniony tryb życia, nie będziesz mógł wrócić do swojego poprzedniego. Poniżej przedstawione zostały przykładowe benefity i efekty codziennego biegania. Może z całą pewnością zastąpić inne sporty takie jak trening narciarski,  kajakarstwo górskie, czy nawet chodzenie po górach lub nordic walking.

Dlaczego akurat bieganie?

 • zwiększenie kondycji, wydajności organizmu
 • brak potrzeby inwestowania w drogi sprzęt, czy wyjazdów na specjalnie do tego stworzone miejsca, biegać możesz wszędzie!
 • poprawienie ogólnego samopoczucia
 • poprawienie sylwetki

i wiele, wiele więcej…

Jak rozpocząć indywidualny trening fizyczny z prywatnym trenerem?

Indywidualny trening fizyczny pod okiem wykwalifikowanego trenera staje się coraz bardziej popularny, nie mniej jednak wybór prywatnego trenera nie jest łatwy.
Szukając odpowiedzi na zindywidualizowane, realne potrzeby każdej osoby która chce uprawiać sport powinno się uwzględnić szereg czynników oraz oczekiwań.

Czytaj dalej Jak rozpocząć indywidualny trening fizyczny z prywatnym trenerem?