Wspinaczka skałkowa dla początkujących cz. 1

metasport_wspinaczka_skałkowa_dla_poczatkujacychWspinaczka skałkowa dla początkujących to mini przewodnik   dla osób chcących przybliżyć sobie temat wspinania w skałach. Poniżej przedstawimy kilka istotnych informacji.

 

 

 

Wstęp:

Wspinaczka (skałkowa, wspinaczka sportowa ) polega na wspinaniu się na ścianach skalnych bądź  po wielkich kamieniach. W razie niesprzyjającej pogody do dyspozycji wspinaczy są obiekty wspinaczkowe ze ściankami.

Wspinać się może każdy, nie ma żadnych ograniczeń wystarczą dobre chęci!

Sprzęt:

Buty wspinaczkowe:  najważniejszy  element wyposażenia, który należy kupić w pierwszej kolejności. Ceny butów do wspinaczki zaczynają się od  200 zł.

buty_do_wspinaczki

Najważniejszy przy zakupie butów do wspinaczki jest dobór rozmiaru.  Teoretycznie zaleca się aby buty były 2-3 numery za małe. W praktyce za ciasne buty mogą zniechęcić początkujących wspinaczy.

 

 

 

 

 

 

Woreczek na magnezje:  kolejny podstawowy  element wyposażenia. Koszt to około  50 zł.  file_242_19

Przechowujemy w  nim magnezje, która jest używana do zwiększenia przyczepność do skały oraz do  zapobiegania pocenia się rąk .

 

 

 

 

 

 

 

Lina : wyróżniamy liny dynamiczne ( amortyzujące w przypadku odpadnięcia) oraz liny statyczne ( do wspinaczki na tzw. wędkę). lina_wspinaczkowa Koszt zakupy liny waha się od 500- 900 zł.

Współcześnie używane liny asekuracyjne zbudowane są z rdzenia składającego się z kilkunastu żył chronionego oplot. Zwykle są one impregnowane. (źródło Wikipedia)

 

 

 

 

Uprząż : najważniejszy element wyposażenia asekuracyjnego  wraz z liną służy do  asekuracji, dobieramy ją odpowiednio do budowy ciała.

BaudrierUprząż można śmiało wykorzystywać przy via ferratach. Koszt uprzęży to około  150 -450 zł. Nie polecamy wspinać się w uprzężach „własnej produkcji”!

 

 

 

 

 

 

 

 

sprzęt_do_wspinaczkiKarabinek vel karabińczyk: używano  do asekuracji z przyrządem zjazdowym, przydaje się również przy zakładaniu stanowisk lub do autoasekuracji.

Ekspres: dwa karabinki połączone taśmą,  jeden wpina się do punktu asekuracyjnego w ścianie natomiast drugi wpina się w linę, stosowane  podczas wspinaczki „z dołem”.

Ósemka: najprostszy przyrząd do asekuracji, niestety skręcający linę, można ją stosować do zjazdów oraz do asekuracji „na wędkę” i „z dołem”.

Friendy, roksy i heksy to przyrządy niezbędne do wspinaczki z asekuracją własną.

 

Słowniczek:

asekuracja – zagwarantowanie wspinającemu bezpieczeństwa przed odpadnięciem;
blokowanie – czynność polegająca na zatrzymaniu ruchu liny;
bouldering – wspinaczka uprawiana na małych nasypach skalnych;
droga – trasa dotarcia na szczyt;
klama – bardzo dobry lub wyjątkowo dobry chwyt;
kotwa – rodzaj stalowego nitu osadzanego w skale stanowiącego potem stały punkt zaczepienia dla stanowiska lub asekuracji;
luz: – zapas liny;
na żywca – przejście samotne bez asekuracji… nie zalecane dla początkujących, średniozaawansowanych ani nawet zaawansowanych…
okap – maksymalnie duże przewieszenie
podchwyt – chwyt od dołu, którego utrzymanie wymaga dużej siły;
półwyblinka – węzeł używany do asekuracji, węzeł Baumgartnera,;
trawers: – droga wspinaczkowa (lub jej część) biegnąca poziomo
współczynnik odpadnięcia – określa w sposób matematyczno – fizyczny jak bardzo wspinający się odczuje skutki odpadnięcia;
wyblinka – najlepszy węzeł do zakładania punktu autoasekuracji.

 

W kolejnej części zostanie omówiony temat kursów skałkowych oraz trening przed wspinaczkowy.